Częstość występowania kamieni w woreczku żółciowym u mężczyzn

witam.czy u mezczyny 35 leniego czeste sa przypadki kamien w woreczku...na usg wyszly mi male kamienie.z rodziny mojej mamy ona sama ma male kamienei w woreczku wiek 60 siostra mila awycinanyworeczek prze kamienie wtym wieku co ja.wujek babcia i cicoia ze strony mamy tez.rok temu mialem tomograf brzucha i woreczek byl ok,a 1,5 roku temu mialem straszny bol tepy z,1,5 dnia w pawym podzrzebrzu,mialem usg ktore tez nie wykazywalo.czy wyciecie woreczka nasili refluks i czy nie wyklucza fundoplikacji

Przypadki kamicy pęcherzyka żółciowego zwłaszcza w tak młodym wieku u mężczyzn są bardzo rzadkie i zazwyczaj związane z rodzinnym występowaniem (tak właśnie jak w Pana przypadku). Jeśli kamica pęcherzyka żółciowego związana jest z występowaniem objawów i/lub występuje u młodych osób na pewno wymaga leczenia operacyjnego (usunięcia pęcherzyka żółciowego). Stan po usunięciu pęcherzyka żółciowego może nasilać refluks żółciowy czyli dwunastniczo-żołądkowy, ale nie powinien żołądkowo-przełykowego. Można usunięcie pęcherzyka żółciowego wykonać wraz z zabiegiem fundoplikacji lub oddzielnie i te dwa zabiegi nie wykluczają się nawzajem.