Czy kamień w woreczku żółciowym daje takie objawy?

Witam od jakiegoś czasu mam uczucie ciepła w brzuchu, mdłości i często zgage. Zrobiłam USG jamy brzusznej i wyszło że mam kamień na woreczku żółciowym wielkości 8mm czy on może dawać takie objawy? I codzienne mdłości? Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kamica żółciowa, czyli choroba, w której występują kamienie w woreczku żółciowym może nie dawać żadnych objawów. Dzieje się tak, zwłaszcza w przypadku kamieni luźno spoczywających w pęcherzyku żółciowym. Wówczas chory dowiaduje się o ich istnieniu najczęściej podczas rutynowych badań, takich jak USG jamy brzusznej.

W niektórych przypadkach dochodzi jednak do podrażnienia błony śluzowej pęcherzyka żółciowego, co w efekcie daje takie objawy, jak: dyskomfort w nadbrzuszu, uczucie pełności, wzdęcia, wymioty czy wymienione przez Panią mdłości i zgaga.

Charakterystyczna jest również tzw. kolka żółciowa, czyli ostry i napadowy ból brzucha, który może trwać nawet do kilku godzin.

Więcej na temat tej choroby przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kamienie-w-woreczku-zolciowym-objawy-diagnoza-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.