Ciąża i kamienie żółciowe

Kilka dni temu wykryto u mnie kamienie na woreczku żółciowym a z mężem czwarty miesiąc staramy się o dziecko, czy jeśli się okaże, że tym razem udało nam się i jestem w ciąży czy będę mogła być operowana i czy to nie uszkodzi płodu?

Lek. Marta Gryszkiewicz

U kobiet w ciąży nie wykonuje się planowych zabiegów operacyjnych. Jedynym wyjątkiem są wskazania nagłe, w których nie ma innych metod skutecznego leczenia.
Każdy zabieg operacyjny niesie ze sobą ryzyko utraty ciąży.
Jeśli kamica pęcherzykowa jest objawowa - odczuwa Pani dolegliwości bólowe, wystąpił epizod zapalenia trzustki, doszło do zapalenia pęcherzyka żółciowego,itp. należałoby rozważyć zabieg operacyjny przed ciążą.

Planowo odradzam operację w ciąży. Jeśli nie ma objawów ostrych kamicy pęcherzyka operacja planowa jest przeciwwskazana. Radzę już teraz jeśli Pani nie jest w ciąży planowo usunąć pęcherzyk żółciowy i dopiero potem zajść w ciąże. Trzeba wiedzieć, że ciąża wzmaga prawdopodobieństwo powikłań kamicy pęcherzyka żółciowego.