Usunięcie polipów i woreczka żółciowego u 22-latki

Witam. Dziś byłam na usg jamy brzusznej. Okazało się że mam już trzy polipy wielkości do 6mm. Lekarz na badaniu stwierdził że chirurg zdecyduje się na zabieg usunięcia polipów i woreczka żółciowego. Czy taki zabieg boli? Jak będzie to wyglądało. Mam dopiero 22 lata. Nie chce mieć blizn. Proszę o odpowiedz.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie. Zabieg tego typu najczęściej wykonuje się metodą laparoskopową. Jest to technika znacznie mniej inwazyjna od tradycyjnego otwarcia jamy brzusznej, pozostawia naprawdę minimalne blizny i pozwala wyjść ze szpitala 2-3 dni po zabiegu. Oczywiście całość zabiegu przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, a ewentualny ból pooperacyjny kontroluje się lekami.

Najpierw trzeba potwierdzić czy rzeczywiście są to polipy. Czasami rozpoznawane polipy w USG są drobnymi złogami, które mogą ulec samoistnej ewakuacji. Dlatego warto byłoby wykonać niezależne, kontrolne USG jamy brzusznej i z wynikiem skonsultować się z chirurgiem. Tak na prawdę jeśli polipy nie dają dolegliwości i są niewielkie (poniżej 1 cm) nie wymagają leczenia operacyjnego. O operacji musi zadecydować chirurg. Opis zabiegu cholecystektomi (wycięcia pęcherzyka żółciowego) obecnie głównie wykonywanej metodą laparoskopową można znaleźć na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/cholecystektomia-laparoskopowa