Leczenie prostaty

Od lat mam łagodny przerost prostaty. Od lat też zażywam rano po śniadaniu na zmianę Omnic+Proscar albo Fociusin +Proscar. PSA w granicach normy . Czy można to zażywać bez konca ? Jakie skutki uboczne ma zabieg przezcewkowy polegający jak słyszałem na wyłuskaniu środka gruczołu ? Z góry dziękuje za informacje pozdrawiam Krzysztof Łukowicz.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Panie Krzysztofie! Leki, które Pan zażywa można zażywać bez końca. Działają one profilaktycznie na Pana prostatę i jeżeli dzięki nim nie ma Pan żadnych dolegliwości to decyzja o zabiegu może być zbyt pochopna. Leczenie zabiegowe należy rozważyć, gdy terapia zachowawcza okaże się być niewystarczająca – dolegliwości nasilą się lub efekty uboczne działania tych leków będą dla Pana zbyt obciążające. Resekcja przezcewkowa prostaty (TURP), o której Pan pisze, to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów w urologii. Jest on krótki (mniejsze narażenie na powikłania anestezjologiczne) i odbywa się bez cięcia, gdyż narzędzia wprowadzane są przez cewkę moczową, przez co pacjenci dużo szybciej wracają do domu. Głównym powikłaniem takiego zabiegu jest następowe nietrzymanie moczu związane z brakiem prostaty, dlatego też może wystąpić po każdym zabiegu/operacji, w której usuwa się prostatę. Na szczęście w przypadku TURPu występuje to stosunkowo rzadko. Dobrze byłoby porozmawiać o tym z urologiem, który się Panem opiekuje.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty