Jaki preparat do płukania powinna stosować osoba w trakcie leczenia przetoki?

jestem w trakcie leczenia przetoki określonej jako przezzwieraczowa.Był ropień i został nacięty w warunkach szpitalnych,założono drenaż nitkowy {seton}.Czekam na USG i decyzje operacyjne.Dostałem zalecenie bezwzględnego utrzymania czystości i płukania przetoki przy pomocy igły zakończonej kulką.Przetoka jest drożna,pętlę nitki można przesuwać.Na opatrunku pojawia się każdorazowo ropny wysięk.Płuczę igłą kulkową i solą fizjologiczną.Chciałbym zastosować wewnętrzą płukankę jakimś preparatem o jeszcze lepszych właściwościach i podawać do przetoki-tam gdzie wychodzi nitka drenująca,jest bolesne-ta igła kulkowa!! Jakim preparatem płukać?

Lek. Michał Lenard

Nie ma potrzeby szukania lepszego preparatu, należy zastosować się do zaleceń lekarskich. Jeśli lekarz zdecydował o płukaniu solą fizjologiczną, to należy tak robić, nie trzeba nic zmieniać. Pozdrawiam!