Jak stosować płyny do płukania ust?

Lepiej stosować płyty do płukania jamy ustnej, które są na bazie alkoholu czy te pozbawione tego składnika?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Trudno jednoznacznie określić który z nich będzie lepszy. Nie ma tu konkretnych wskazań. Płyny zawierające alkohol moga powodować odczyny skórne/śluzówkowe.

Witam. Cytuję: "Jak donosi The Daily Telegraph, niezależni naukowcy z Australii skonfrontowali ze sobą wyniki badań dotyczących alkoholowych płynów do płukania ust. Wyniki ich raportu opublikowanego na łamach the Dental Journal of Australia są zatrważające. Zdaniem naukowców płyny do płukania ust na bazie alkoholu należy natychmiast wycofać ze sklepowych półek. Wyniki doświadczeń wskazywały na jednoznaczny związek pomiędzy płukaniem ust płynem na bazie alkoholu, a powstawaniem nowotworów. Jedno z takich międzynarodowych badań na dużą skalę, w którym brało udział ponad 3 200 osób wskazywało na wyraźny związek między stosowaniem płynu do płukania ust a rakiem głowy i karku. Ryzyko nowotworu u osób palących papierosy i stosujących alkoholowy płyn do płukania ust wzrastało 9 – krotnie, u osób pijących alkohol i stosujących alkoholowy płyn do płukania ust wzrastało 5 – krotnie, natomiast u osób nie pijących i nie palących ryzyko nowotworu głowy i karku wzrastało 4-5 – krotnie w związku ze stosowaniem płynu do płukania ust na bazie alkoholu." Bez komentarza. Pozdrawiam. Krystyna Pikała