Płyn do płukania jamy ustnej i jak go wybrać?

Dzień dobry. Mam do Państwa pytanie. Używałam już różnych płynów do płukania jamy ustnej i nadal szukam tego najlepszego. Zauważyłam, że po płynie Listerine piecze mnie jama ustna, czy to normalne? I czym jest spowodowane? Inne płyny tak nie działają. Na rynku jest tyle tych płynów do płukania jamy ustnej dostępnych, że nie wiadomo co wybrać i czym się sugerować przy wyborze. Reklamy zachwalają wszystkie. Czy te płyny do płukania jamy ustnej wszystkie jakie są mają takie same właściwości, czy czymś się różnią, oprócz ceny oczywiście. Jaki płyn Państwo polecają? Jakiej marki? Colgate? Elmex? Czy jeden płyn do płukania jamy ustnej można stosować cały czas czy lepiej je zmieniać? Czy organizm po jakimś czasie nie "przyzwyczai" się do jednego płynu do płukania jamy ustnej? Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź. Marzena
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Większość płynów Listerine zawiera w składzie alkohol, co może doprowadzać do podrażnienia lub w skrajnych przypadkach do poparzenia śluzówki jamy ustnej. W przypadku takich objawów należy natychmiast zaprzestać jego stosowania.
W zależności od indywidualnych potrzeb należy wybrać płyn o pożądanym działaniu - zapobiegający osadzaniu się płytki nazębnej, niwelujący przykry zapach z ust, łagodzący i wspomagający regenerację dziąseł, etc.
Warto stosować różne płyny, by organizm się nie "przyzwyczaił" do jednego konkretnego produktu, co spowoduje zmniejszenie jego skuteczności.

Płyn do plukanua powinien być dobrany w zależności do potrzeb. Smak i uczucie świeżości to tez pojęcie względne. Ja osobiście lubię Dento fresh ma ziolowy smak i zawiera olejki. Wiem ze w super pharm są dostępne.

Jestem zwolenniczką stosowania płynów do codziennej higieny, a wybór w zależności od upodobań pacjenta należy do niego. Na rynku jest dostępnych dużo różnych płynów należy się kierować dobrą marką i odczuciami osobistymi w trakcie stosowania. Należy się starać dobierać tak płyn,aby również był skuteczny w danej sytuacji klinicznej: nadwrażliwość, choroby dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust.
Pozdrawiam
I.Sokólska

Pytanie w jakim celu używa Pani płynu . Różnią się nieco składem...
Listerine faktycznie jest dość " ostrym " płynem , radzę spróbować Listerine 0 , nie zawiera alkoholu i jest znacznie łagodniejszy.
Ja osobiście lubię Meridol , oprócz fluoru chroniącego uzębienie przed próchnicą w wersji Meridol halitosis dodatkowo zwalcza przyczyny przykrego zapachu z jamy ustnej dezaktywując bakterie wytwarzające siarkę , bytujące m.in. na języku .

Płyn Listerine zawiera alkohol stąd takie odczucia pieczenia jamy ustnej. Wielu Pacjentów zwraca na to uwagę. Można kupić Listerine 0 bez alkoholu co na pewno rozwiąże ten problem. Moim Pacjentom polecam płyn Elmex czerwony ze względu na unikalny skład. Zarówno płyn jak i pasta zawierają aminofluorek który wg badań skuteczniej remineralizuje i wzmacnia szkliwo w porównaniu do fluorku sodu.

To może żeby wyczerpująco odpowiedzieć Pani odnośnie stosowania płukanek, omówię temat od początku do końca.

Płukanki są najbardziej skuteczne jeśli używamy ich po umyciu zębów. Więc nie przed umyciem, NA PEWNO NIE ZAMIAST, tylko na koniec.
Płukanek na rynku jest mnóstwo. Wybielające, na nadwrażliwość, kompleksowe, naturalne... wymieniać można długo. Zależy to od zastosowanych substancji dodatkowych. Firma płukanki tak naprawdę nie ma większego znaczenia - tutaj często decydują indywidualne preferencje. Zaryzykuję stwierdzenie, że istotny jest smak płukanki - jeśli polubimy naszą płukankę, to większa szansa, że będziemy jej regularnie używać, co przełoży się na zdrowie naszych zębów.
Rodzaj płukanki trzeba dobrać pod siebie. Suchość jamy ustnej, nadwrażliwość zębów, zaleganie osadów, nieświeży oddech - do wszystkich tych przypadłości są dedykowane produkty.
Co ważne, lepiej unikać płukanek z alkoholem. Oprócz podrażnień, może powodować uczucie suchości w ustach. Ciągle trwają badania nad związkiem alkoholu w płukankach a ryzyka zachorowania na nowotwory jamy ustnej. Tych płukanek też bezwzględnie unikamy u kobiet w ciąży.
Pozostałe płukanki, o ile stosowane zgodnie z zaleceniami z opakowania i od lekarza, są bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie jest jednak wskazane stosowanie przez dłuższy okres czasu silnych płukanek antybakteryjnych.
W przypadku zabiegów chirurgicznych, świetnym wyborem są płukanki z chlorheksydyną - nie stosujmy ich jednak dłużej niż 2 tygodnie,ze względu na możliwość pojawienia się przebarwień.
Płukanki naturalne, szczególnie na bazie szałwi i rumianku również działają bardzo dobrze. Sprawdzają się głównie przy podrażnieniach, stanach zapalnych i pozabiegowo.

Warto próbować różne płukanki i co pewien czas je zmieniać. U różnych osób inne substancje aktywne będą działały lepiej, więc dobrze samemu się przekonać co u nas się sprawdzi. Jeśli mamy wątpliwości lub trudność w wyborze, warto poradzic się swojej higienistki lub stomatologa, aby dobrać odpowiednią płukankę.

Podsumowując - płuczmy po umyciu zębów, płukanką bez alkoholu, a nasze zęby nam za to podziękują