Jakie tabletki antykoncepcyjne najlepiej wybrać?

Witam, chciałabym zapytać odnośnie tabletek antykoncepcyjnych. Mam 19 lat, przechodzę bolesne miesiączki, współżyję od kilku miesięcy. Otóż brałam wcześniej Axia Conti, ale źle się czułam psychicznie po tych tabletkach. Czy mogłabym poprosić o poradę jakie tabletki antykoncepcyjne nie obciążają psychiki i nie powodują tycia? Proszę o odpowiedź. Dziękuję;)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

złe samopoczucie, tycie czy wahania nastrojów są częstym objawem u kobiet stosujących antykoncepcję. Jest to związane ze stałą podażą pewnej dawki hormonów, która jest utrzymywana ciągle w organizmie. Pomimo tego spora część kobiet przyzwyczaja się do dostarczanych substancji a uciążliwe objawy mijają. Niemniej jednak jeśli u Pani ten problem występuje, to należy zastanowić się nad tym, czy stosuje Pani dobrze dobrany preparat. Z tego też względu lekarz ginekolog zbierając taki wywiad, mógłby zlecić wykonanie badań hormonalnych przed przepisaniem nowego leku. Wydaje się, że dobór dawki na podstawie wyników badań mógłby rozwiązać Pani kłopoty. Jeśli nie to warto byłoby zastanowić się nad inną formą antykoncepcji np. wkładką domaciczną. Dlatego też zachęcamy do konsultacji z ginekologiem i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-tycie

https://leki.abczdrowie.pl/p/axia-conti-adamed-sp-z-o-o

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.