Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kamica nerkowa a podwyższone erytrocyty w moczu

Witam, po ogólnym badaniu moczu erytrocyty 250; lekarz dał skierowanie na usg jamy brzusznej; okazało się, że w nerce lewej w kielichu dolnym widoczny kamyk o śr. 4 mm. Proszę o odpowiedź czy taki drobny złóg może powodować podwyższone erytrocyty ? Czy powinno zrobić się dokładniejsze badania moczu i poszukać innej przyczyny podwyższonych erytrocytów ? Ewentualnie czy złóg takiej wielkości można samodzielnie "urodzić" ? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Szanowna Pani,
Tak. Nawet tak stosunkowo niewielki złóg może być przyczyną dolegliwości i zmian w moczu o typie erytrocyturii.
Oczywiscie przyczyn krwinkomoczy jest wiele ale w Pani przypadku prawdopodobnie wspomniany złóg jest sprawcą zmian w moczu. Złóg nie jest duży i istnieje dość duże prawdopodobieństwo jego samoistnego wydalenia. Choć usytuowanie złogu w kielichu dolnym zwykle to utrudnia.
Można więc jednak wydaje się przyjąć możliwość jego wydalenia. Wskazane obfite pojenie oraz podanie ew. sr. rozkurczowych i p-bólowych.
z poważaniem,

J.Zachwieja

Specjalista w dziedzinie nefrologii, hipertensjologii, pediatrii i nefrologii dziecięcej. Wojewódzki konsultant w dziedzinie nefrologii dziecięcej. Pełni funkcję Zastępcy Kierownika Kliniki Kardiologii i Nefrologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy