Kiedy mam zbadać się na HIV?

Jakie jest prawdopodobieństwo zarażeniem HIV.sex był w prezerwatywie lecz sex oralny w oby dwie strony nie. ja ją max 1 min . Wydaje mi się że nie mam w buzi ran może lekko drapnięte usta.Od niebezpiecznego aktu minęło 3 tygodnie.Kiedy mogę się zbadać ? Nie wiem o tej osobie nic i nie wiem czy była zarażona

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno oceniać prawdopodobieństwo infekcji wirusem HIV w tym wypadku, natomiast oczywiście drogą przeniknięcia patogenu może być jama ustna, ale też każda inna część ciała, na której znajdują się nawet drobne urazy, otarcia, ranki itd. Jeżeli jednak nie wie Pan, czy partnerka była zakażona oraz zabezpieczył się Pan prezerwatywą, to ryzyko nie jest duże. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-jest-przenoszony-wirus-hiv.

Badania może Pan wykonać po około 3 tygodniach od ryzykownego stosunku seksualnego. Najlepiej jednak poczekać 3 miesiące, gdyż właśnie tyle może trwać wytwarzanie przeciwciał przez organizm. Zbyt wczesne wykonanie badania może dać wynik fałszywie ujemny.

Być może zainteresuje Pana także ta infografika: https://portal.abczdrowie.pl/hiv-wszystko-co-musisz-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.