Kiedy mierzyć poziom cukru we krwi?

Witam, jestem cukrzykiem typu2 na dwóch insulinach Insuman Basal -2 razy dziennie i Insuman Rapid 3 razy dziennie.Proszę mi napisać kiedy mam mierzyć poziom cukru we krwi by wpisać do dzienniczka. do tego po posiłkach mam jeszcze tabletki na cukier Metormin. pozdrawiam. Wiesława

Dzień dobry. Liczbę pomiarów glikemii określa zazwyczaj indywidualnie lekarz prowadzący. Powinna Pani na co dzień wykonywać minimum 4 pomiary stężenia glukozy: rano na czczo, przed posiłkami głównymi i 60-120 minut po każdym głównym posiłku oraz przed snem. Dodatkowo raz w tygodniu skrócony profil glikemii (na czczo i po głównych posiłkach) oraz raz w miesiącu pełny profil glikemii. Pozdrawiam serdecznie

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli