Mierzenie poziomu cukru zamiast przyjmowania leków na cukrzycę

Stwierdzono u mnie cukrzycę, lekarz przepisał mi leki.Ponieważ zastosowałam drastyczną dietę i cukier mi nie rośnie/max 120/ leków nie biorę tylko mierzę cukier.Czy dobrze robię?
KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Jeśli wartości cukru nie przekraczają 120 mg% 2 godziny po posiłkach, to Pani działania dietetyczne przyniosły bardzo dobre rezultaty. To się nazywa leczenie behawioralne. Proszę co jakiś czas kontrolować glikemię, gdyby cukier zaczął rosnąć konieczny będzie powrót do tabletek. Natomiast utrzymanie odpowiedniej diety, regularny wysiłek fizyczny oraz dbanie o prawidłową masę ciała mogą prawić, że uda się Pani uniknąć stosowania leków. Osobiście mam kilku pacjentów z cukrzycą typu 2 , którzy byli "ustawieni już na insulinie, a po zastosowaniu się do zaleceń dotyczących diety, redukcji masy ciała, wysiłku fizycznego przeszliśmy na tabletki, a potem udało się odstawić leki i glikemie są prawidłowe. Niestety tego typu wytrwałych Pacjentów jest niewielu, ale jak widać Pani do nich należy :). Gratuluję. Proszę dbać o siebie, a będzie bardzo dobrze. Pomiary glikemii proszę wykonywać przynajmniej raz w tygodniu - skrócony profil glikemii - pomiar na czczo i 2 h po posiłakch.

Pozdrawiam serdecznie.
Marek Derkacz

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty