Mam 60 lat i dlaczego rano wzrasta u mnie poziom cukru?

Mam 60 lat i cukrzycę typu 2. Biorę tabletki. Dobowe pomiary wykazują, że przed snem o godz. 24 stężenie cukru wynosi 95-110, a rano o godz 7 stężenie cukru wzrasta do 120-135. Ostatni posiłek jem do godz. 20. Dawniej też był wzrost, ale mniejszy. Proszę o wyjaśnienie, skąd ten wzrost cukru w czasie snu i jak temu przeciwdziałać.

60 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Cukrzyca jest niestety chorobą przewlekłą i postępującą. Na poziom glikemii wpływ ma kilka czynników - dawki i pora stosowanych leków, rodzaj i ilość spożytych posiłków, a także ich obfitość, wysiłek fizyczny, stosowane inne leki oraz niektóre choroby towarzyszące - szczególnie choroby infekcyjne. Postęp choroby i gorsza praca trzustki także mogą wpływać niekorzystnie na poziom cukru.

Co spowodowało u Pana zmiany w profilu trudno mi powiedzieć, ale z pewnością konieczna jest wizyta u prowadzącego diabetologa. Po dokładnym obejrzeniu wyników, badaniu, zebraniu wywiadu lekarz zdecyduje, czy konieczna jest zmiana terapii.

Polecam jeszcze artykuły zamieszczone na naszym portalu, między innymi: http://portal.abczdrowie.pl/co-wplywa-na-glikemie
http://portal.abczdrowie.pl/hiperglikemia.

Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy