Problem z poziomem cukru przy Metformaxie i Diaprelu

witam ,, od ok 3 lat przyjmuję Metformax 1000 i Diaprel 30 mg ,, na czczo mam poziom cukru w granicach od 120 do180mg,,po posiłakch idzie w góre do ok 200/280mg byłem u pani diabetolg na wielu kontrolach i nadal mam problem z poziomem cukru ,,od 2009r do teraz miałem 4 zawały i biore leki tak samo co am robić ? jakie leki ? może insulina ?????

Dzień dobry,

Wygląda na to, że cukrzyca na która Pan choruje jest źle wyrównana i wymaga modyfikacji dotychczasowego leczenia. Dopuszczalne glikemie w przypadku cukrzycy typu 2 mierzone 2 h po posiłkach to wartości < 160 mg/dl, na czczo glikemie powinny być również niższe. Biorąc dodatkowo pod uwagę Pana obciążenia w postaci zawałów, koniecznie trzeba wyrównać gospodarkę węglowodanową. Czy Metformax bierze Pan 3 x dziennie po 1000 mg? W razie potrzeb można zwiększyć dawkę Diaprelu MR, maksymalnie do 120 mg, ale to wszytko pod kontrolą lekarza. Warto również wcześniej oznaczyć stężenie peptydu C i HbA1 c, kreatyniny i ALAT-u we krwi, co pozwoli dobrać Panu optymalne leczenie. Konieczne również jest w miarę rygorystyczne przestrzeganie zaleceń dietetycznych. Jeśli leki doustne nie będą skuteczne, warto rozważyć leczenie insuliną, na początku np. dodatek analogu długodziałającego raz dziennie do tabletek. Proszę ew. udać się jeszcze na konsultacje do innego diabetologa, który być może będzie miał lepszy pomysł od obecnie leczącego Pana na "wyrównanie" cukrzycy.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli