Co robić w sytuacji, gdy mimo podanej dawki insuliny stężenie cukru jest wysokie?

Witam Moja mama (67 lat) choruje na cukrzycę typu II od 6 lat. Trzy miesiące temu po pobycie w szpitalu leki w postaci tabletek zostały zamienione na insulinę - Gensulin M30 (30/70), która wstrzykiwana jest dwa razy dziennie, 12j rano i 8j wieczorem. Co robić w sytuacji gdy po śniadaniu, mimo podanej dawki insuliny stężenie cukru jest wysokie (200-400)? Podobna sytuacja jest czasami rano gdzie na czczo cukier wynosi np. 200. Czy można podać dodatkową dawkę tej samej insuliny i w jakiej ilości?
KOBIETA, 67 LAT ponad rok temu

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Dzień dobry,

Wygląda na to, że mama wymaga większych dawek insuliny - należy je skorygować po konsultacji diabetologicznej. Niewykluczone również, że insulina podawana jest nieprawidłowo lub dołączył się jakiś stan zapalny, który zwiększył zapotrzebowanie na insulinę. Proszę skontaktować się z diabetologiem. Najlepszą insuliną do podawania w razie wysokiej glikemii byłaby krótko działająca insulina Gensulin R (proszę porozmawiać o tym z diabetologiem i ew. poprosić o jej zapisanie). Obecnie, jeśli pomimo podanej insuliny glikemie będą wysokie > 200 mg% może Pani podać mamie dodatkowo 2-4 j. Gensulin M30, ale najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z diabetologiem, który po zebraniu wywiadu precyzyjnie skoryguje dawki (proszę zabrać ze sobą zeszyt kontroli glikemii).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty