Co robić w sytuacji, gdy mimo podanej dawki insuliny stężenie cukru jest wysokie?

Witam Moja mama (67 lat) choruje na cukrzycę typu II od 6 lat. Trzy miesiące temu po pobycie w szpitalu leki w postaci tabletek zostały zamienione na insulinę - Gensulin M30 (30/70), która wstrzykiwana jest dwa razy dziennie, 12j rano i 8j wieczorem. Co robić w sytuacji gdy po śniadaniu, mimo podanej dawki insuliny stężenie cukru jest wysokie (200-400)? Podobna sytuacja jest czasami rano gdzie na czczo cukier wynosi np. 200. Czy można podać dodatkową dawkę tej samej insuliny i w jakiej ilości?

Dzień dobry,

Wygląda na to, że mama wymaga większych dawek insuliny - należy je skorygować po konsultacji diabetologicznej. Niewykluczone również, że insulina podawana jest nieprawidłowo lub dołączył się jakiś stan zapalny, który zwiększył zapotrzebowanie na insulinę. Proszę skontaktować się z diabetologiem. Najlepszą insuliną do podawania w razie wysokiej glikemii byłaby krótko działająca insulina Gensulin R (proszę porozmawiać o tym z diabetologiem i ew. poprosić o jej zapisanie). Obecnie, jeśli pomimo podanej insuliny glikemie będą wysokie > 200 mg% może Pani podać mamie dodatkowo 2-4 j. Gensulin M30, ale najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z diabetologiem, który po zebraniu wywiadu precyzyjnie skoryguje dawki (proszę zabrać ze sobą zeszyt kontroli glikemii).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli