Stosowanie insuliny i wahania poziomu cukru

Ważę 70kg biorę insulinę humalog przez dzień 3x,a humulin N na noc.Ile maksymalnie powinna brać insuliny w dzień,a ile na noc aby cukry były wyrównane.Miewam wysokie na czczo,jak również bardzo niskie w dzień.

Witam Panią,

Wysokie "cukry" na czczo mogą wynikać ze zbyt niskiej dawki insuliny Humulin N przyjmowanej wieczorem, ale mogą być również efektem tzw. zjawiska Somogyi, które jest wynikiem spadku poziomu glukozy we krwi w nocy poniżej wartości prawidłowych (np. wywołanego zbyt dużą dawką insuliny podaną na noc) i następczym wydzieleniem hormonów kontregulacyjnych (np. adrenalina, kortyzol), które mogą wywołać zjawisko odbicia, podnosząc stężenie glukozy we krwi następnego dnia rano. Dlatego warto od czasu do czasu zrobić sobie pełny dobowy profil glikemii. Aby ustalić co jest przyczyną wysokich wartości glikemii u Pani rano, warto, aby oznaczyła sobie Pani wartości "cukru" we krwi w nocy, np. o 3:30. Jeśli glikemia będzie zbyt niska, to znaczy, że trzeba ostrożnie zmniejszyć dawkę Humulin N wieczorem, jeśli "cukier" będzie wysoki, to warto podać wieczorem nieco większą dawkę insuliny, na początku bardzo ostrożnie - modyfikacja o 1-2j. Wyższy poziom glikemii może wynikać również ze zjawiska brzasku, spowodowanego większym wydzielaniem hormonu wzrostu, ale to zjawisko częściej dotyczy młodzieży. Niskie "cukry" w dzień mogą być przyczyną zbyt wysokich dawek Humalogu podawanego do posiłków. Proszę brać pod uwagę ilość spożywanych kalorii (najlepiej przeliczać posiłek na wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe i dostosować dawkę insuliny do ilości wymienników zawartych w posiłku- jeśli ma Pani cukrzycę typu 1, to powinna Pani umieć przeliczyć posiłek na WW i WB). Powinna Pani również w dawkowaniu insuliny uwzględniać swoją aktywność fizyczną, jeśli będzie Pani bardziej aktywna fizycznie po posiłku, może się okazać, że standardowe dawki Humalogu wywołać u Pani spadki poziomu "cukru"we krwi. Ważne jest prowadzenie zeszytu samokontroli i zapisywanie wartości cukru oraz ilości podawanej insuliny, dzięki temu łatwiej można "zaprzyjaźnić"się z chorobą. Jeśli ma Pani cukrzycę typu 1, pomiary należy wykonywać częściej , w typie 2 nieco rzadziej. Kwestię częstości pomiarów cukru we krwi regulują wytyczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Stosując insulinę co najmniej 3 x dziennie należy pomiary wykonywać co najmniej 4 x dziennie. Raz w miesiącu warto zrobić pełny dobowy profil glikemii, tj. pomiar poziomu glukozy na czczo, przed posiłkami, 2 h po posiłkach oraz o 22:00, 24:00 i ok. 3:30 w nocy.Pozdrawiam serdecznie/ Marek Derkacz

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.