Stosowanie insuliny podczas cukrzycy ciążowej

witam jestemw34 tyg ciazy i mam cukrzyce ciazowa biore insuline rano 10jedn po godz cukier mam 113 obiad 6 cukier 140 i kolacja 7 cukier 115 i na noc biote 12 jedn czy cos mi sie poprawia czy ten cukier dalej jest wysoki martwie sie ze to mi zostanie i bede miała cukrzyce a dodam ze nadczo mam 100 czy mam sie czym martwic?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Przyszłość pomp insulinowych

Jesteś cukrzykiem i stosujesz pompę insulinową? Czy wiesz, jaka jest przyszłość tych urządzeń? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Szanowna Pani,

W przypadku cukrzycy ciążowej zalecane wartości glikemii wynoszą na czczo 60-90 mg/dl, natomiast 1 h po główych posiłkach < 120 mg% Sugerowałbym zwiększenie dawki insuliny przed obiadem o ok. 1 j., zaś dawkę insuliny przyjmowanej na noc o 1-2j. Po porodzie stężenia u większości kobiet z cukrzycą ciążową ulegają normalizacji, jednak przebycie cukrzycy w ciąży jest czynnikiem rozwoju cukrzycy w dalszych latach życia, dlatego według wytycznych PTD 2014 -zaleca się wykonanie testu OGTT z 75 g glukozy 6-12 tyg po porodzie,a potem oznaczania glikemii na czczo co 2-3 lata. Proszę być pod stałą kontrolą diabetologa, który zaleci równiez Pani dalsze postępowanie po porodzie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0

Podane przez Panią wyrywkowe wartości są trudne do interpretacji. Jesli jest to jednak trend stały to ma Pani nice przekroczoną normę po obiedzie i na czczo. Warto skonsultować się z prowadzącym diabetologiem i/lub wprowadzić niewielką korektę dawki przed obiadem i na noc. Jeśli chodzi o dalsze Pani losy to ryzyko wystąpienia u Pani w cukrzycy w późniejszym wieku jest szacowany na ok. 30%. Po porodzie w terminie 6-12 tygodni będzie mieć Pani wykonany ponowny test tolerancji glukozy i wówczas podjęte bedą decyzje o dalszym postępowaniu.

Specjalista w dziedzinie diabetologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy