Stosowanie insuliny podczas cukrzycy ciążowej

witam jestemw34 tyg ciazy i mam cukrzyce ciazowa biore insuline rano 10jedn po godz cukier mam 113 obiad 6 cukier 140 i kolacja 7 cukier 115 i na noc biote 12 jedn czy cos mi sie poprawia czy ten cukier dalej jest wysoki martwie sie ze to mi zostanie i bede miała cukrzyce a dodam ze nadczo mam 100 czy mam sie czym martwic?

Szanowna Pani,

W przypadku cukrzycy ciążowej zalecane wartości glikemii wynoszą na czczo 60-90 mg/dl, natomiast 1 h po główych posiłkach < 120 mg% Sugerowałbym zwiększenie dawki insuliny przed obiadem o ok. 1 j., zaś dawkę insuliny przyjmowanej na noc o 1-2j. Po porodzie stężenia u większości kobiet z cukrzycą ciążową ulegają normalizacji, jednak przebycie cukrzycy w ciąży jest czynnikiem rozwoju cukrzycy w dalszych latach życia, dlatego według wytycznych PTD 2014 -zaleca się wykonanie testu OGTT z 75 g glukozy 6-12 tyg po porodzie,a potem oznaczania glikemii na czczo co 2-3 lata. Proszę być pod stałą kontrolą diabetologa, który zaleci równiez Pani dalsze postępowanie po porodzie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Podane przez Panią wyrywkowe wartości są trudne do interpretacji. Jesli jest to jednak trend stały to ma Pani nice przekroczoną normę po obiedzie i na czczo. Warto skonsultować się z prowadzącym diabetologiem i/lub wprowadzić niewielką korektę dawki przed obiadem i na noc. Jeśli chodzi o dalsze Pani losy to ryzyko wystąpienia u Pani w cukrzycy w późniejszym wieku jest szacowany na ok. 30%. Po porodzie w terminie 6-12 tygodni będzie mieć Pani wykonany ponowny test tolerancji glukozy i wówczas podjęte bedą decyzje o dalszym postępowaniu.