Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Witam Panią,
Zarówno glikemia na czczo, jak i po 1h od wypicia glukozy były prawidłowe. Po 2 h stężenie glukozy spadło do zbyt niskich wartości (zakładamy, że test był wykonywany należycie, czyli z krwi żylnej, a nie na glukometrze). Tak niskie wartości glikemii mogą być wynikiem nadreaktywności Pani trzustki na bodziec w postaci nagłego wzrostu glikemii we krwi. Trzustka wydzieliła zbyt dużą ilość insuliny nieadekwatną do potrzeb organizmu. Zakładając, że test był wykonany prawidłowo, tzn. przez 2h po wypiciu roztworu glukozy była Pani w pozycji siedzącej/leżącej, należy wykluczyć również błąd pomiaru - czy miała Pani typowe objawy hipoglikemii? Jeśli nie, to wynik może nie być wiarygodny. Jeśli tak, to ma Pani tzw. hipoglikemię reaktywną, a leczenie tego stanu polega po prostu na spożywaniu większej ilości , ale za to mniej obfitych posiłków, tak, aby nie dopuścić do hiperinsulinemii i nagłego spadku poziomu cukru we krwi. Powinna unikać Pan cukrów prostych, które podnoszą szybko poziom cukru we krwi, ale również zwiększają stężenie insuliny, a zastąpić je cukrami złożonymi. Najlepsze dla Pani będą produkty o niższym indeksie glikemicznym (w internecie można znaleźć listy takich produktów), bowiem nie dają one tak dużego wyrzutu insuliny, jak produkty o wysokim indeksie.

Pozdrawiam

MD

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0

Wartości w teście obciążenia glukozą wykluczają cukrzycę ciężarnych.

Specjalista w dziedzinie diabetologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy