Wynik badania cukru we u 63-latka

Wyszedł mi w badaniach cukier 139 mg. Czy powinienem już niepokoić się i biec do lekarza ?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wszystko zależy od tego w jakich warunkach wykonano oznaczenie. Jeśli jest to pomiar na czczo natychmiast powinien się Pan zgłosić do lekarza. Jeśli natomiast jest to poziom glikemii po posiłku, to sugeruję wykonać przez klika dni pomiary na czczo i dwie godziny po posiłku, jeśli wyniki będą zbyt wysokie, wtedy niezbędne będzie wykonanie testu obciążenia glukozą, którego wynik określi czy choruje Pan na cukrzycę.