Kiedy mogę starać się o ciążę po tym poronieniu?

Dzień dobry. W październiku 2023 dostałam 2 dawki metotreksatu z powodu ciazy pozamaciczbej. Kiedy mogę starać się o kolejne dziecko?
KOBIETA, 29 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdaniem naszych ekspertów Metotreksat trzeba odstawić na kilka miesięcy (4-6) przed staraniami o dziecko. Wówczas nie będzie on miał wpływu na rozwój płodu.

Proszę więc odczekać wskazaną ilość czasu i dopiero wtedy rozpocząć planowanie ciąży. W Pani przypadku będzie to bezpieczne w okolicach lutego, marca lub kwietnia.

Potwierdzeniem tych słów są wypowiedzi ekspertów umieszczone jako odpowiedź na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-metotrexatu-a-prawdopodobienstwo-zajscia-w-ciaze.

Więcej informacji na temat leku znaleźć można w naszym tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/metotreksat-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne-przedawkowanie-leku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.