Kiedy najwcześniej od dnia stosunku mogę wykonać test?

Kiedy najwcześniej od dnia stosunku mogę wykonać test ? Wiem ze powinno sie go wykonać w dniu spodziewanej miesiączki jeżeli wykonam go wcześniej to na ile bedzie wiarygodny ?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Test wykonany wcześniej może dać ujemny wynik wobec obecności ciąży. Nie ma wyliczonej skali prawdopodobieństwa skuteczności testu w zależności od dnia. Może Pani próbować wykonywać test nawet codziennie - jeżeli wynik będzie pozytywny, to test potwierdzi ciążę, jednak jeżeli zależy Pani na pewnym wyniku, to proszę poczekać do dnia spodziewanej miesiączki.
Istnieje możliwość wykonania bardziej czułego badania oceniającego poziom hormonu beta-hCG we krwi - w przypadku ciąży hormon pojawia się od 3. tygodnia licząc od daty początku ostatniej miesiączki. Badanie może Pani wykonań odpłatnie w większości laboratoriów medycznych (20-40 zł).