Kiedy należy wykonać badania hormonalne: DHEA-S, androstendionu, kortyzolu i SHBG?

Dzień dobry, dostałam od lekarz ginekolog zalecenie zrobienia badań hormonów: DHEA-S, androstendionu, kortyzolu i SHBG. Jednak nie pani doktor nie powiedziała mi w jakie dni cyklu mam zrobić te badania, czy to znaczy, że mogę je zrobić w dowolny dzień?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. W przypaku wymienionych hormonów dzień cyklu nie ma specjalnego znaczenia - jednak z pewnym zastrzeżeniem do androstendionu, jego poziom jest wyższy zwykle w połowie cyklu miesiączkowego, dlatego też najlepiej poziom androstendionu oznaczyć tydzień przed lub tydzień po miesiączce. Pozdrawiam.