Kiedy założyć książeczkę ciążową?

Do którego tyg. ciąży powinnam założyć książeczkę ciążową najpóźniej?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Pierwsza wizyta u ginekologa i co za tym idzie założenie książeczki ciążowej powinny odbyć się jak najwcześniej przy podejrzeniu możliwości ciąży, zazwyczaj ma miejsce ok 4-6 tygodnia ciąży.
Wczesna wizyta wskazana jest ze względu na konieczność wykonania kilku badań. Oprócz badania USG są to badania laboratoryjne takie, jak badanie w kierunku tzw. zespołu TORCH, glukoza na czczo we krwi, morfologia krwi, a także badania w kierunku wirusa HBV i wirusa HIV.
Jeśli możliwość ciąży została potwierdzona testem ciążowym, to proponuję zgłosić się jak najszybciej do ginekologa-położnika.
Redakcja abcZdrowie.pl