Kiedy zrobić badania hormonalne?

Witam, chciałabym zrobić badania hormonalne, ale nie wiem, w którym dniu cyklu należy je zrobić. Czy mogę prosić o pomoc? Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy większości hormonów jest obojętne, kiedy robimy badania - bo i tak są odpowiednie normy dla poszczególnych faz cyklu. Ale jeżeli mamy wybór, co do terminu - najlepiej wykonać w pierwszej fazie cyklu (faza folikularna) - ponieważ, jesteśmy pewni, że to pierwsza faza (niekażda kobieta wie, kiedy ma owulacje i kiedy przechodzi w ten sposób w fazę lutealną), poza tym np. prolaktynę lepiej oznaczać w tej fazie.

Serdecznie pozdrawiam!