Kłucie brzucha, biegunki a poziom amylazy

Od kilku lat odczuwam bóle brzucha po lewej stronie lub kłucie - także z lewej strony, pod żebrami. Od niedawna pobolewa mnie też lewe ramię. Amylazę od 2013 (wcześniej nie badałam) mam podwyższoną o ok. 200, raz bardziej, raz mniej, w krwi i w środku normy w moczu. Lipazę we krwi praktycznie równo z górną granicą normy. USG nic nie wykazało. Biegunkę miewam średnio co miesiąc, trwa 1-2 dni. Celiakię mam wykluczoną. Co może mi dolegać? Mam 21 lat i ubogą dietę, praktycznie bez tłuszczu.

Takie poziomy amylazy mogą występować u młodych osób i wcale nie świadczą o patologii trzustki skoro w moczu jest w zakresie normy i lipaza we krwi też jest w zakresie normy. Raczej diagnostyka trzeba by skierować w stronę górnego odcinka przewodu pokarmowego określając jej stan najlepiej za pomocą gastroskopii. Radziłbym z tym problemem udać się bezpośrednio do gastroenterologa. On po bezpośrednim badaniu zadecyduje o dalszym sposobie postępowania.

Lek. Tomasz Stawski

Witam,

nie chcę Pani straszyć , ale sprawa jest poważna.

Konieczna do niezwłocznej dalszej diagnozy.
Należy ponowić pełne badania krwi i moczu.
Ponowić USG

Jeśli narząd nie jest powiększony, w badaniu ultrasonograficznym nie wyjdą widoczne zmiany wokół trzustki
To przyczyny szukamy dalej
Przyczyn może być wiele
od zapalenia trzustki, przez stany zapalne jelit, stany zapalne jamy otrzewnowej.
Bądź taką dziwną i rzadką chorobę - makroamylezemia. Nazwa brzmi poważnie, ale sama choroba nie jest niebezpieczna dla zdrowia czy życia.

Ale w Pani przypadku pomocy i porady należy szukać u specjalisty i w bardzo dogłębnej diagnostyce, żeby niczego nie zbagatalizować.

pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk
dietetyk