Kolposkopia i wycinek

Dzień dobry, bardzo proszę o interpretację moich wyników. Dodam, że mój ginekolog już mi zaproponował zrobienie koloposkopii i pobranie wycinka, co mnie bardzo niepokoi. Oto moje wyniki badania cytologicznego: ocena wg systemu Bethesta (TBS 2001) - rozmaz warunkowo dopuszczony do oceny, częściowo nieczytelny z powodu licznych komórek odczynu zapalnego. Obraz cytologiczny nieprwidłowy - zmiany odczynowe związane z zapaleniem. Nie stwierdza się cech śródnabłonkowej neoplazji ani raka. Stopień cytologiczny wg Papanicolau - II. Natomiast badanie wcześniejsze: rozmaz też niezbyt czytelny z powodu licznych komórek zapalnych. Nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych i procesu zlośliwego. Szczegółowy opis: czynniki infekcyjne (mikroorganozmy): infekcja o cechach bacterial vaginosis. Inne zmiany nienowotworowe (odczynowe i naprawcze): zmiany odczynowe zwiazane z zapaleniem (łącznie z typową regeneracja). Po tym wyniku lekarz mnie leczył. Po leczeniu zrobił cytologię i są takie wyniki, jakie podałam jako pierwsze. Po czym, jak wspomniałam, zalecił kolposkopię i pobranie wycinka, czym się bardzo denewruję. Proszę napisać, jakie jest Państwa zdanie na temat tych wyników. Dziękuję bardzo.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Kołatanie serca

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam.

Typowym wskazaniem do kolposkopii są rozpoznane w cytologii zmiany w komórkach nabłonka szyjki macicy, nasuwające podejrzenie raka. Z Pani opisu wynika jasno, że takie rozpoznanie nie jest prawdopodobne. Pani lekarz jednak z pewnością nie bez powodu proponuje kolposkopię. Być może ma Pani polip szyjki macicy, brodawki płciowe lub owrzodzenia w drogach rodnych? To też możliwe wskazania. Radzę spytać lekarza o przyczynę, dla której planuje to badanie. Tak czy siak, nie powinna Pani bardzo się niepokoić ani denerwować, ponieważ nie jest to badanie inwazyjne.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty