Kostaniak i sposoby jego leczenia

W badaniu radiologicznym wyszło mi coś takiego: "przerośnięta guzowatośc potyliczna zewnętrzna". Poza tym kości czaszki na złączonych radiogramach bez uchwytnych zmian. Chirurg mówił coś o kostniaku, jednak nie był pewny i kazał zrobić tomografię komputerową. Czy będzie trzeba to usunąć operacyjnie? I co to jest ten kostniak, czy to jest groźne? Dodam, że mam 15 lat i trenuję kickboxing, ale wątpię że to zrobiłoby mi się od uderzenia. Agnieszka

Witam, Kostniak to rodzaj nowotworu łagodnego kości - guz utworzony przez tkankę kostną. Wskazane jest wykonanie tomografii z dokładna ocena wielkości zmiany - decyzja o leczeniu operacyjnym zależy od ustalonego rozpoznania (na razie jest podejrzenie), wielkości zmiany i to czy przeszkadza ona Pani w jakichkolwiek czynnościach, choć jej lokalizacja na to nie wskazuje. Może okazać się wskazane pobranie materiału do badania histopatologicznego, czyli wykonanie biopsji. Pozdrawiam