Krążki antykoncepcyjne a cykl miesiączkowy

Witam serdecznie, od pół roku stosuję krążki antykoncepcyjne N***. Ostatni krążek założyłam bezpośrednio po wyjęciu poprzedniego w celu opóźnienia wystąpienia krwawienia. Jak się okazało, miesiączkę dostałam równo tydzień wcześniej niż powinnam dostać, czyli jeszcze w trakcie noszenia krążka. Krążek wyjęłam zgodnie z harmonogramem, czyli po trzech tygodniach od aplikacji w momencie, w którym okres powoli mi się kończy. Pytanie teraz, czy po wyjęciu krążka dalej jestem zabezpieczona przed potencjalną ciążą i czy jeśli zaaplikuję kolejny krążek po tygodniu to cykl wróci do normy, a antykoncepcja będzie działać prawidłowo? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Opisywane plamienie może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest wystąpienie czynnika mogącego osłabić skuteczność preparatu (np. antybiotykoterapia, stosowanie preparatów z dziurawca). Jeśli tak było w Pani przypadku, to skuteczność preparatu mogła zostać obniżona i konieczne jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia.

Plamienie może być również spowodowane brakiem przerwy. Wbrew pozorom niewykonanie 7-dniowej przerwy nie gwarantuje braku krwawienia. Zakładając, że tak właśnie było w Pani przypadku, nie musi Pani stosować dodatkowego zabezpieczenia, a nowy krążek założyć w wyznaczonym dniu.

Od nowego cyklu wszystko powinno się unormować. Jeżeli plamienie nie ustąpi lub nawróci w połowie opakowania wskazana będzie wizyta u ginekologa.

Pozdrawiam