Krwawienie z nosa i silny ból głowy

Od tygodnia bardzo mocno bolała mnie głowa i miałam krwawienia z nosa. Do tego doszły dziwne szumy w uszach, pogorszenie widzenia i ból w klatce piersiowej. Zmierzyłam ciśnienie i miałam 126/76. Dodam, że normalnie mam ok. 90-100/60-65 i wtedy czuję się dobrze. Poszłam do lekarza, który mi powiedział, że objawy nie są ze sobą powiązane i krwotoki z nosa mam z powodu infekcji nosa, bóle głowy od brania tabletek przeciwbólowych, a bólów w klatce nie umiał wyjaśnić, więc dostałam skierowanie na prześwietlenie. Oczywiście ciśnienie 126/76 jest całkowicie normalne i nie mogło powodować wyżej wymienionych objawów.

Kupiłam sobie domowy ciśnieniomierz i dzisiaj już mam 102/68 i wszystkie objawy ustąpiły. Dodam, że mama ma wysokie ciśnienie odkąd pamiętam. Proszę mi wyjaśnić czy wzrost ciśnienia z 100 do 126 może powodować takie objawy i źle samopoczucie czy rzeczywiście nic mi nie jest?

Witam serdecznie! Ból głowy, szczególnie z tyłu jest bardzo częstym objawem podwyższonego ciśnienia krwi. Jeżeli Pani organizm przyzwyczajony jest do niskich wartości ciśnienia tętniczego, to nawet jego wydawało by się niewielki wzrost mógł być przyczyną złego samopoczucia. Jeżeli chodzi zaś o krwawienie z nosa, to mało prawdopodobne jest, aby wywołało je ciśnienie rzędu 126/76mmHg. Bardziej prawdopodobną przyczyną z całą pewnością jest infekcja górnych dróg oddechowych. Krwawienie mogło być również spowodowane zwiększoną kruchością naczyń krwionośnych w przebiegu niedoboru witaminy C i rutyny.

Bardzo ważne jest, aby w okresie grypy i przeziębień uzupełniać swoją dietę w w/w składniki, najlepiej w postaci surowych owoców i warzyw, a nie aptecznych preparatów. Ból w klatce u młodych osób, szczególnie o charakterze kłucia pod sercem najczęściej jest objawem stresu. Mimo iż Pani objawy nie wydają się groźne, radziłabym wykonać podstawowe badania takie jak morfologia krwi z rozmazem plus płytki krwi, EKG, jonogram, badanie ogólne moczu.

Z objawami o których Pani pisze możemy mieć do czynienia m.in. w przypadku anemii, w niedoborze żelaza, zaburzeniach elektrolitowych. Jeżeli takie przedłużone epizody bólów głowy będą się powtarzać - proszę udać się do neurologa. Szumy w uszach, pogorszenie widzenia, światłowstręt, nudności, wymioty i pulsujący ból po jednej stronie głowy są objawem migreny, a ta wymaga konsultacji neurologicznej i przepisania specjalnych, przerywających napad leków. Proszę również mierzyć ciśnienie krwi i obserwować czy podane przez Panią dolegliwości mają związek z jego skokami, nawet tymi wydawało by się niewielkimi. Pozdrawiam!