Krzywica u dorosłej osoby

Witam! Chciałbym zapytać w jaki sposób można zbadać czy dorosła osoba ma krzywicę ? (bo mam niepokojące obawy) I jeszcze jedno chodzi o przebarwienia skóry, w kolorze żółto-czerwonym co z tym zrobić ?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Krzywica a prawidłowo osteomalacja występuje u osób dorosłych, a jej odpowiednikiem u dzieci jest właśnie krzywica. Objawy choroby mogą być początkowo niecharakterystyczne. Chorzy skarżą się na uogólnione bóle kostne i mięśniowe, łatwe męczenie i osłabienie. W bardziej zaawansowanych postaciach tej choroby występują charakterystyczne zmiany radiologiczne w kościach (w tym również tzw. złamania rzekome) oraz zniekształcenia kości i podatność na złamania. Mogą również występować zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, takie jak zmniejszone stężenie wapnia i fosforanów w surowicy oraz zwiększona aktywność fosfatazy zasadowej. Leczenie tej choroby najczęściej polega na podawaniu witaminy D w odpowiednich dawkach oraz preparatów wapnia pod ścisłą kontrolą stężenia wapnia w surowicy. Diagnostyka to przede wszystkim zdjęcia rentgenowskie kości.