Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Krzywica u dorosłej osoby

Witam! Chciałbym zapytać w jaki sposób można zbadać czy dorosła osoba ma krzywicę ? (bo mam niepokojące obawy) I jeszcze jedno chodzi o przebarwienia skóry, w kolorze żółto-czerwonym co z tym zrobić ?
ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Krzywica a prawidłowo osteomalacja występuje u osób dorosłych, a jej odpowiednikiem u dzieci jest właśnie krzywica. Objawy choroby mogą być początkowo niecharakterystyczne. Chorzy skarżą się na uogólnione bóle kostne i mięśniowe, łatwe męczenie i osłabienie. W bardziej zaawansowanych postaciach tej choroby występują charakterystyczne zmiany radiologiczne w kościach (w tym również tzw. złamania rzekome) oraz zniekształcenia kości i podatność na złamania. Mogą również występować zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, takie jak zmniejszone stężenie wapnia i fosforanów w surowicy oraz zwiększona aktywność fosfatazy zasadowej. Leczenie tej choroby najczęściej polega na podawaniu witaminy D w odpowiednich dawkach oraz preparatów wapnia pod ścisłą kontrolą stężenia wapnia w surowicy. Diagnostyka to przede wszystkim zdjęcia rentgenowskie kości.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy