Leczenie niedoczynności tarczycy tyroksyną

Witam, Z powodu niedoczynnosci tarczycy (spowodowanej niedoborem jodu) jestem leczona od ponad dwoch lat tyroksyna. TSH utrzymije sie od kilku miesiecy na stalym poziomie: 2. Chcialabym zajsc w ciaze i wedlug jednego lekarza jest to dobrze uregulowana czynnsc tarczycy, wedlug innego wynik THS powinnein oscylowac w graniach 1. Nie mam stanu zapalnego tarczycy, f3 i f4 sa w normie. Czy powinnam przed zajsciem w ciaze zwiekszyc dawke leku czy pozostac przy obecnej - tyroksyna 0,25?

Szanowna Pani,

Według obecnie obowiązujących zaleceń endokrynologicznych TSH kobiet starających się o dziecko powinno być < 2,5. Optymalnie 1-1,5, ale przy TSH ok. 2 nie ma w chwili obecnej bezwględnej konieczności zwiększania dawki leku. Warto sprawdzać raz w miesiącu w ciąży hormony tarczycy, bo wówczas może Pani wzrosnąć zapotrzebowanie na nie. Przy TSH ok. 2 bez obaw może się Pani starać o dziecko.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz