Leukopenia i obniżony poziom hemoglobiny u dziecka

Witam, mam synka 6-miesięcznego. Dziecko jest wcześniakiem z 33 tyg. Od początku miał ciężki start, ciężkie zapalenie płuc, zarażenie ureaplasmą i klebsiella, dość dużą anemię. Teraz dziecko waży 7,8 kg. Wczoraj odebrałam wyniki badań. Proszę o ich interpretację. To dla mnie bardzo ważne, ponieważ jestem dość mocno zaniepokojona: WBC 2,25 RBC 4,02 HGB 10,3 HCT 29,5 MCV 73,5 MCH 25,6 MCHC 34,9 RDW 14,6 HDW 3,66 %MIKRO 9,6 %HYPO 3,9 %M%H 2,4 PLT 173 MPV 7,3 PCT 0,13 PDW 49,2 Dodam, że dziecko w tym momencie przechodzi prawdopodobnie trzydniówkę (jak na razie utrzymuje się tylko wysoka gorączka) a badania zostały robione właśnie w trakcie tej gorączki. Dodatkowo było oznaczone białko CRP 3,4. Dodam, że na ostatnim badaniu dziecko miało poziom leukocytów 8,0. Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

Witam serdecznie! W nadesłanym wyniku z pewnością zwraca uwagę leukopenia - czyli obniżony poziom leukocytów. Niestety - z racji braku danych dotyczących rozmazu krwi (poziom i odsetek poszczególnych rodzajów białych krwinek - czyli neutrocytów, limfocytów, eozynofili itp.) trudno wypowiedzieć się szerzej na ten temat. Dodatkowo u dziecka jest obniżony poziom hemoglobiny (o ile wynik jest podany w g/dl a nie np. w mmol/l). W tym wieku poziom hemoglobiny powinien wynosić > 11 g/dl. Z uwagi na to, że przez internet nie sposób ocenić stanu dziecka ani zalecić badań dodatkowych, zalecałabym wizytę u lekarza pediatry. Dziecko z pewnością powinno być gruntownie zbadane (ocena węzłów chłonnych, wątroby, śledziony, a także oznak infekcji), a także koniecznie należy sprawdzić rozmaz ręczny krwi z powtórzeniem wyniku morfologii. Zdarza się, że leukopenia jest wynikiem rozwiniętej infekcji wirusowej, niemniej konieczna jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć poważne przyczyny takiego wyniku. Pozdrawiam