Lordoza i dyskopatia w opisie RTG
Witam , odebralam RTG z nastepujacym opisemzniesienie lordozy ledzwiowej,umiarkowana dyskopatia napoziomieL4/L5, drobne osteofity na krawedziach trzonowod 12 do L5 czy to cos groznego?

KOBIETA, 54 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie. Zmiany tego typu związane są z chorobą zwyrodnieniową a także przeciążeniową kręgosłupa. Mogą one powodować dolegliwości bólowe oraz parestezje. Pojawia się najczęściej ból o charakterze ćmiącym choć nie można wykluczyć także dolegliwości stałych, znacznie utrudniających codzienne funkcjonowanie. W tej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga bądź ortopedy aby wdrożyć odpowiednie dalsze postępowanie. Nie wykluczone iż konieczna jest operacja. W pierwszej kolejności jednak poleca się fizykoterapię mającą na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych.