Pogłębienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej w RTG kręgosłupa
Witam! Na imię mam Beata- własnie odebrałam RTG kregosłupa odcinka ledzwiowego i troche mnie zaniepokoil.Dlatego chciałabym sie dowiedziec co to znaczy_ pogłebienie fizjologicznej lordozy ledzwiowej, poziome ustawienie kosci krzyzowj - os sacrum acutum, widoczne sa na zdjeciach 4 kregi ledzwiowe- najprawfopodobniej sakralizacja L5, zwezenie przestrzeni miedzykregowejmiedzy ostatnim wyodrebniajacym sie kregiem ledzwiowym a koscia krzyzowa. Z gory dziekuje za wyjasnienie:)

KOBIETA, 49 LAT ponad rok temu
Trening na zdrowy kręgosłup
Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.
Witam serdecznie. Zmiany tego typu związane są z chorobą zwyrodnieniową a także przeciążeniową kręgosłupa. Mogą one powodować dolegliwości bólowe oraz parestezje. Pojawia się najczęściej ból o charakterze ćmiącym choć nie można wykluczyć także dolegliwości stałych, znacznie utrudniających codzienne funkcjonowanie. W tej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga bądź ortopedy aby wdrożyć odpowiednie dalsze postępowanie. Nie wykluczone iż konieczna jest operacja. W pierwszej kolejności jednak poleca się fizykoterapię mającą na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych.