Mała ilość brązowej mazi z pochwy: czy to ciąża?

Witam. Od trzech lat stosuję plastry antykoncepcyjne (bez przerw), dodatkowo z chłopakiem zabezpieczamy się prezerwatywą (nigdy żadna nam nie pękła). Ostatni raz seks uprawialiśmy 30 lipca (wystąpiły również pieszczoty palcami). Ponownie mnie pieścił w sobotę 6 sierpnia. Od trzech dni pojawiają się u mnie małe plamienia brązowego śluzu, zazwyczaj wieczorem, jest tego mniej niż pół kropli. Jestem w trakcie trzeciego plastra, planowo mam go zdjąć w sobotę. Bardzo się boję, że może to być ciąża (jestem lekko przewrażliwiona), a mój ginekolog wraca we wtorek z urlopu.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ryzyko ciąży jest niewielkie, aczkolwiek 100% metoda antykoncepcji nie istnieje.

Dolegliwość, którą Pani podaje, czyli brązowa wydzielina z pochwy, nie jest charakterystyczna dla ciąży. Objawy mogące sugerować ciążę to opóźnienie krwawienia miesiączkowego, parcie na pęcherz moczowy, powiększenie piersi, czasami dyskomfort w podbrzuszu.

Proszę obserwować organizm i w razie wątpliwości wykonać test ciążowy po co najmniej 2 tygodniach od ewentualnego zapłodnienia (średnio w przewidywanym terminie kolejnego krwawienia). Skuteczność testów ciążowych wykonanych z moczu jest po tym okresie bardzo duża (około 99 %), jednak należy pamiętać, że najpewniejszą metodą wykluczającą jest wykonanie testu beta HCG z krwi.

Pozdrawiam serdecznie!