Mało moczu i ból w dole brzuszka oraz nawracające stany gorączkowe u dziecka

Proszę o konsultację i interpretację badań mojej córci, 3,5 lat. Córka narzeka od dłuższego czasu na ból brzuszka dołem, mało siusia (kiedyś tak z ciekawości zebrałam mocz z całej doby i było go 410 ml) a dużo pije ok. 2-2,5 l 30-11-2012. Gorączka 40,5 utrzymywała się przez 5 dni, spadała, po lekach do 39 -38,5 i po ok. 2 godzin od podania leku znów sie podnosiła. Brak innych objawów, mocz był bardzo mętny. 30.11.2012 wyniki moczu: ceglasty, osad po odwirowaniu, nabłonki wiel. poj. wpw, krwinki białe 0-3 wpw., bardzo liczne moczany bezpostaciowe, poj. szczawiny CA, SG 1,030 PH 6 wałeczki drobnoziarniste poj., erytrocyty świeże 8-10, erytrocyty wyługowane 1-2. Dostała furaginum 2x1. Morfologia WBC 2,8, RBC 4,09, HGB 7,1, HCT336, PLT 125, PCT 96, rozmaz ręczny: neutrofile j. pałeczkowate 8, neutrofile j.segmentowane 67, monocyty 2, limfocyty 21, metamielocyty 2. Wyniki 03.12.2012 mocz: krwinki białe 5-9 wpw, liczne szczawiany CA, SG 1,010, PH 6, wyniki 05.12.2012 morfologia WBC 5,9, RBC 4,08, HGB 7,0, HCT336, PLT 170, PCT 124, CRP 9,9. Córci dostał antybiotyk Klabax, brała 7 dni. W dniu dzisiejszym 17.12.2012 powtórzone zostały badania: morfologia: WBC 5,9, RBC 4,53, HGB 7,6, HCT 375, PLT 353, PCT 219, MCV 82, MCH 1,69, MSCC 20,6, RDW 12,8, MPV 6,2, PDW 10,3. Rozmaz ręczny w %: P-2, S-40, E-2, M-5, L-51/ Badanie moczu: pro 30 mg/dl ph ,5 sg 1,030 krwinki białe 8-12 wp, składniki mineralne, liczne szczawiany ca, nieliczne bakterie. Córcia często łapie infekcje górnych dróg oddechowych i zdarzają się u niej dziwne epizody z bardzo wysoką gorączką - 40 stopni, która ustępuje po 2-3 dniach, brak innych objawów. Badanie kału na pasożyty wyszło ok, kilkakrotnie powtarzane. W moczu w zasadzie z każdym razem są liczne szczawiany wapnia, często pojawiają się krwinki białe w ilości 5-8 5-12, trzykrotnie pojawiło sie białko, raz cukier w moczu. Córci jest bardzo spokojna dziewczynką, w zasadzie cały jej dzień to zabawy manualne i spacery. Moja córa bardzo mało je, są dni, że dosłownie zje 2 łyżeczki zupy czy jeden raz ugryzie kanapkę - taki stan czasem trwa i 2 tygodnie, bywa że cały dzień tyko pije, są dni kiedy potrafi zjeść zupełnie normalnie jak na dziecko śniadanie, obiad, kolacja, przegryzie owocem. Od urodzenia był u niej problem z jedzeniem, nie tolerowała żadnego mleka - wszystkim wymiotowała, po wielu próbach najdłużej przyjmowała humane sl i bebilon pepti, czasem 2 dni jedno mleko i znów wymioty, więc musieliśmy zmienić (ma nietolerancję białka). Mimo tego cały czas przybierała na wadze. Końcem listopada tego roku ważyła 20 kg. Podczas ostatniej gorączki trwającej 5 dni straciła na wadze 3,5 kg. Jest blada, ma cały czas podkrążone oczy. Bardzo marzną jej rączki i stopy, w mieszkaniu jest 20 stopni. Nie wiem na ile podane przeze mnie informacje pomogą, ale proszę o jakąś interpretację. Pozdrawiam!
KOBIETA, 4 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Objawy, o których Pani pisze, czyli mało moczu i ból w dole brzuszka oraz nawracające stany gorączkowe niewiadomego pochodzenia mogą być niepokojące i myślę, że warto by było w tej sprawie skonsultować się z nefrologiem dziecięcym. Poza wykonywaniem badań ogólnych moczu wskazane byłoby jeszcze zrobienie USG brzuszka, ponadto w związku z małą ilością moczu należałoby oznaczyć mocznik i kreatyninę aby sprawdzić funkcję nerek.

Liczne szczawiany i moczany bezpostaciowe w moczu sugerują zwiększoną skłonność do powstawania kamieni nerkowych i w takich wypadkach wskazana byłaby modyfikacja diety (tak aby zakwasić mocz), a także picie dużej ilości płynów. Rzeczy do sprawdzenia w układzie moczowym jest sporo i myślę, że naprawdę najlepiej byłoby gdyby przez całą diagnostykę przeprowadził Was specjalista nefrologii. Pozdrawiam!