Miękka szyjka w 30. tygodniu ciąży

Witam. jestem w 30 tyg ciąży, lekarz prowadzący stwierdził, że szyjka ma ok 3 cm i jest miękką. zalecił oszczędny tryb życia. Stosując się do zaleceń lekarza mam szansę donosić ciążę? Czy szyjka może stwardnieć? Czy to, że jest miękka może spowodować jej skracanie? Pozdrawiam.

Szyjka miękka raczej już nie wróci do "twardości" i może zacząć się skracać - poród może rozpocząć się przed terminem.