Mięśniak macicy a ból podczas współżycia i bóle w jajnikach

Witam, ginekolog odkryl u mnie miesniaka macicy podsurowicówkowego 8mm. Odczuwam bol podczas wspolzycia i bole w jajnikach przez caly cykl, moze byc to spowodowane tym malym miesniakiem? czy jest mozliwosc go usuniecia juz teraz? poniewaz za dwa lata chce zajsc w ciaze i boje sie ze miesniak urosnie wraz z dzieckiem i przerwie ciaze powodujac poronienie.?duze sa szanse ze pojawia sie nowe miesniaki?czy lepiej usunac go teraz i juz teraz zajsc w ciaze zeby uniknac pojawinia sie nowych miesniakow?

Magdalena StusiĹska

Mięśniak podsurowicówkowy nie powinien powodować problemów z zajściem i utrzymaniem ciąży. Nowe mięśniaki mogą- ale nie muszą się pojawić, a usuwanie obecnego, jeśli nie jest duży raczej nie ma uzasadnienia.
Jesli chodzi o ból przy współżyciu- należy się skonsultować z lekarzem ginekologiem.