Mięśniaki macicy a planowanie ciąży

Dzień dobry.Planuję kolejną ciążę a mam mięśniaki ok 22 i 17 mm.Pierwszą poroniłam w 9 tyg.Czy mają one taki wpływ że spowodowały poronienie i czy powinnam je najpierw usunąć zanim zajdę w kolejną ciążę.Jeden z nich ten 22 mm jest ponoć usytuowany u góry i może zagrażać rozwojowi płodu.Nie wiem co mam robić? Gdybym usunęła mięśniaki to pewnie mam pół roku wyjęte z życiorysu a mam już 39 lat i żadnego dziecka.Z drugiej strony kolejna ciąża też nie wiem czy się utrzyma.Dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi. Każda decyzja będzie wypadkową szans i ryzyka. Jeśli w ocenie lekarza ginekologa jeden z mięśniaków jest usytuowany w takim miejscu, że może zagrażać rozwojowi ciąży, sugerowałabym wpierw usunąć mięśniaki. Nie można potraktować tego zabiegu jako straty czasu, gdyż jego powodzenie może okazać się kluczowe dla posiadania zdrowego potomstwa w przyszłości.
Sugerowałabym także skonsultowanie się z innym ginekologiem, by zyskać dodatkową opinię innego specjalisty samej specjalizacji.