Mięśniaki macicy: co jest przyczyną krwawienia po operacji?

13 lutego miałam zabieg pod narkozą - usunięcie mięśniaków. Krwawiłam od miesiąca. Po zabiegu czułam się dobrze. Miałam lekkie plamienie, które po tygodniu według mnie zanikało. 20 lutego znowu zaczęłam krwawić. Trwa to do dziś - 27 luty. Myślałam, że to okres, ale krwawienie nie ustępuje. Czy możliwe, że to okres? Czy może to jakieś powikłania po zabiegu? Jak to można zdiagnozować? Czekam na wynik hist. i wówczas mam zgłosić się do ginekologa. Mam 49 lat. Strasznie się boję bo przed dwoma laty zmarła moja siostra w wieku 51 lat,  a zaczęło się od szyjki macicy. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Operacja mięśniaków nie powinna zakłócić cyklu i miesiączka powinna pojawić się w oczekiwanym terminie. Jest jednak również dopuszczalne, gdy pojawi się wcześniej niż zwykle i będzie trwała dłużej. Jednak jeśli  krwawienie jest dłuższe niż 7 dni powinna Pani udać się po poradę do swojego lekarza ginekologa. Ważne jest też, by po usunięciu mięśniaków nie dźwigać i  nie forsować się nawet przez 3 miesiące, bo to może przyczynić się do wystąpienia krwawienia. Mięśniaki macicy są zmianą łagodną i nie mają bezpośredniego związku z rakiem szyjki macicy.