Morfologia krwi a genetyczne obciążenie czerwienicą

Witam. Odebrałam wyniki : erytrocyty 5,11 hematokryt 47,5 hdw 2,10 ciężar właściwy 1,026 chciałam zaznaczyć że moja mama zmarła na czerwienicę. Jeszcze jedno w wrześniu te wyniki były w normie tylko płytki krwi 549 mpv 7.0 ptc 0,38 Proszę o jak najszybszą odpowiedź. Dziękuję Alicja

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, czerwienica jest nowotworem mieloproliferacyjnym, który może być uwarunkowany genetycznie - w tym celu konieczne może się okazać wykonanie badania molekularnego (mutacja V617F genu JAK-2 lub inne mutacje w eksonie 12). Obecnie podane niepełne wyniki badań nie wskazują na czerwienicę.Poziom eytrocytów jest prawidłowy, nie podano poziomu hemoglobiny i płytek, a hematokryt jest tylko nieznacznie podwyższony, co może wynikać m.in. z odwodnienia.