Możliwość podania szczepionki wziewnej przeciw grypie dla 2-letniej dziewczynki z gronkowcem złocistym w gardle

Witam- czy szczepionke wziewna przeciw grypie mozna podac dwuletniej dziewczynce z gronkowcem zlocistym w gardle?

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

Szczepienie należy odłożyć na później, jeśli:

- szczepionka zawiera żywe wirusy, a dziecko otrzymało preparaty krwi lub immunoglobulinę
- szczepionka zawiera żywe drobnoustroje, a dziecko otrzymało „żywą” szczepionkę w ciągu ostatnich 4 tygodni
- u dziecka występują objawy ostrej choroby o cięższym przebiegu (np. gorączka powyżej 38,5°C) lub doszło do zaostrzenia choroby przewlekłej.

Jeśli córka nie spełnia tych kryteriów oznacza to, że można szczepić.

Pozdrawiam.