Możliwość zajścia w ciążę, stosowanie antykoncepcji i badania hormonalne u 45-latki

dzień dobry, mam 45 lat, miesiączkuję regularnie, mam 3 dorosłych dzieci. Czy mogę jeszcze zajść w ciążę? Czy muszę jeszcze stosować antykoncepcję? Czy i kiedy ( w którym dniu)mogę wykonać badania hormonalne ?proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam. Dorota

To co Pani opisała, mianowicie regularne wystepowanie cykli świadczy o Pani rezerwie jajnikowej na poziomie umozliwiającym zajście w ciążę. Osobiście prowadzę w tej chwili 2 ciąże u pacjentek powyżej 45 roku życia - przebiegają dodam prawidłowo. Oznaczenie hormonów nie da jednoznacznej odpowiedzi. Może Pani wykonać FSH i E2 w 3-5 dniu cyklu. Jednak jeśli nawet wyniki bedą wskazywały na "menopazę" w co wątpię, ja radzilbym Pani rozsądną antykoncepcję. Wybór metody nalezy jednak przedsykutować z ginekologiem.