Nadciśnienie a omdlenia

Dzień dobry. Choruje na astmę, nadciśnienie (nie za wysokie) oraz serce. Biorę leki: C***5 po pół tabletki dziennie, L***50 mg oraz E***200 mg. Od pewnego czasu robi mi się słabo w windzie oraz dużych marketach mocno osiedlonych, a czasem bez niczego. Muszę usiąść i dojść do siebie. Ale 3 dni temu w niedużym markecie stałam ok. 30 minut i nie zdążyłam już sama wyjść, wtedy widzę białe wizje, no i do tego wzięłam sobie nitroglicerynę w sprayu i zemdlałam. Szybka pomoc lekarzy pozwoliła mi wstać po 4 godzinach. Rozpoznanie: omdlenie, zapaść. Ciśnienie wtedy miałam 50/70. Byłam na drugi dzień u rodzinnego lekarza, wtedy ciśnienie 180/110. Zbito mi ciśnienie. Teraz leżę i mam skoki od 165/90 do 100/60. Może samopoczucie jest lepsze, ale co robić? Lekarz nie zmienił mi lekarstw.

Witam!

Analizując opis Pani sytuacji można przypuszczać, że przyczyną omdlenia było użycie nitrogliceryny (obniża ciśnienie tętnicze) przy zbyt niskim ciśnieniu tętniczym. Niedociśnienie (hipotensja) mogło być spowodowane przyjmowanymi lekami przeciwnadciśnieniowymi, efekt przeciwnadciśnieniowy zwiększyło E*** (lek na astmę) gdyż może on również obniżać ciśnienie tętnicze. Typowe objawy niedociśnienia to osłabienie, zawroty głowy, mroczki w polu widzenia czasami nudności. Gdy następnym razem poczuje Pani objawy niedociśnienia nie powinna Pani używać nitrogliceryny z opisanych już względów.
W chwili obecnej konieczne jest ustawienie odpowiedniego leczenia przeciwnadciśnieniowego, ale aby to było możliwe konieczne jest prowadzenie regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego. Wszystkie leki na nadciśnienie, które Pani przyjmuje należy zażywać gdy sytuacja (ciśnienie tętnicze) tego wymaga, ale czasami wystarczy jeden z nich. Pamiętając oczywiście o zasadzie regularnego przyjmowania leków na nadciśnienie. Wartości ciśnienia które powinny określić ile leków zażyć powinny zostać określone indywidualnie tzn. konieczna jest obserwacja reakcji na użyty lek. Warto także posiadać krople lub pastylki doraźnie podwyższające ciśnienie tętnicze.
Proponuję skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego. Powinien on dobrać optymalne leczenie nadciśnienia w Pani przypadku.

Pozdrawiam serdecznie!