Złe samopoczucie po zabiegu koronarografii

Mam pytanie 20 września miałam koronarografię i od tej pory mam słabe ciśnienie 100/60 110/60, a zawsze miałam145/80 i tak koło tego odstawiłam wszystkie leki, bo chorowałam na nadciśnienie tętnicze. Źle się czuję, jestem słaba i boli mnie często głowa. Czy mam się martwić? Co dalej robić? Jestem na zwolnieniu lekarskim do 30 września. Joanna

Witam! Niestety trudno wskazać konkretną przyczynę obniżenia ciśnienia tętniczego po zabiegu koronarografii. Przyczyn może być kilka m.in. słabe nawodnienie organizmu, pokontrastowa niedoczynność tarczycy. Dobrze się stało, że odstawiła Pani leki przeciwnadciśnieniowe, gdyż mogłyby doprowadzić do znacznego spadku ciśnienia tętniczego. Obecne ciśnienie nie jest niebezpieczne dla zdrowia, jednakże w związku ze słabą adaptacją organizmu powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Proponuję zadbać o spożycie odpowiedniej ilość płynów, sporadyczne wypicie kawy, czy też stosowanie preparatów typu z nieketamidem (np. Glukardiamid, Kardiamid) doraźnie podwyższających ciśnienie tętnicze. Jeśli ciśnienie po kilkunastu dniach ciągle będzie powodować złe samopoczucie to konieczna stanie się wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie niezbędnych badań (w tym oznaczenie TSH). Pozdrawiam serdecznie!