Jakie są rokowania przy tego typu zapaleniu?

Miesiąc temu tata przeszedł zawał serca- określono go jako lekki. Okazało się, że 3 żyły są tak zapchane że po trzech koronarografiach nie udało się ich udrożnić. Po 8 dniach z kardiologi tata został przekazany na kardiochirurgię celem założenia bajpasów. Na kardiochirurgi wyszedł stan zapalny w badanich krwi-lekarz powiedział mi że to najpewniej od siniaków jakie tata miał po zastrzykach które mu robiono. Po kolejnych 10 dniach stan zapalny się nie zmniejszał i lekarz rano zapewnił mnie, że w najbliższych dniach zabieg nie jest możliwy do wykonania. Wieczorem tego samego dnia tata zadzwonił mówiąc że jutro idzie na zabieg. Faktycznie kolejnego dnia przeprowadzono planowany zabieg. Po 24h od operacji jego stan był krytyczny, lekarze nie wiedzieli co mu dolega. Zrobiono tomografie brzucha która pokazała zmianę w okolicy trzustki. Kolejnego dnia przeprowadzono operację i usunięto ropień wielkości 18cm! Obecnie tata jest w stanie krytycznym . W brzuchu ma chusty które są wymieniane. Pytanie- czy jeżeli jest stan zapalny a pacjent jest stabilny to czy należało wykonać u niego bajpasy? Czy to nie jest tak że najpierw należy zlikwidować stan zapalny? Jakie są rokowania przy tego typu zapaleniu ?

Dzień dobry,

Stan zapalny wynikający np. z ostrej choroby infekcyjnej stanowi przeciwwskazanie do wykonania operacji planowej u stabilnego pacjenta. Zdarza się jednak, że zabieg chirurgiczny musi być wykonany w pierwszej kolejności (jednym z takich wskazań może być zawał serca). Trudno ustosunkować mi się do przedstawionej przez Pana sytuacji bez możliwości wglądu w dokumentację medyczną. Jestem przekonany, że lekarze kardiochirurdzy postąpili zgodnie z posiadaną wiedzą, obowiązującymi wytycznymi i wybrali najkorzystniejszą w danym momencie opcję terapeutyczną.