Zapytaj lekarza

7 4 1 , 9 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stres a zawał serca

Nadmiar obowiązków, presja czasu, dynamiczne życie, powodują życie pod ciągłym stresem. Jego długotrwałe działanie niesie destruktywny wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak pamiętać, aby nie obarczać stresu winą za rozwój wszystkich chorób, gdyż inne czynniki, mają w tym o wiele większy udział.

Według aktualnych wytycznych leczenia zawału serca u każdego chorego u którego wystąpił zawal serca zalecane jest wykonanie koronarografii. Szybkość i pilność jej wykonania zależy od czasu jaki upłynął od początku objawów zawału serca. Jeśli zawał rozpoznano wiele miesięcy lub lat temu i obecnie stan pacjenta jest stabilny wtedy wystarczy planowe umówienie terminu badania. Jeśli od początku zawału serca minęło maksymalnie kilka dni to decyduje o tym lekarz prowadzący w szpitalu, kierując się stanem pacjenta i korzyściami płynącymi z takiego postępowania. Natomiast jeśli od początku objawów bólowych minęło nie więcej niż 12 godzin chory, jeśli nie ma przeciwwskazań, powinien być niezwłocznie przekazany do szpitala wykonującego koronarografię w zawale serca.
Proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym i zapytać go czy widzi przeciwwskazania do wykonania koronarografii u Pani ojca. 

Doktor nauk medycznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy