Co to jest koronarografia?

Na czym polega badanie? Gdzie się je wykonuje?      
ponad rok temu

Stres a zawał serca

Nadmiar obowiązków, presja czasu, dynamiczne życie, powodują życie pod ciągłym stresem. Jego długotrwałe działanie niesie destruktywny wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak pamiętać, aby nie obarczać stresu winą za rozwój wszystkich chorób, gdyż inne czynniki, mają w tym o wiele większy udział.

Koronarografia to inwazyjne badanie tętnic wieńcowych w sercu. Tętnice wieńcowe dostarczają krew i substancje odżywcze do mięśnia sercowego. Upośledzenie przepływu krwi w tych tętnicach jest odpowiedzialne za objawy choroby niedokrwiennej serca (potocznie zwanej chorobą wieńcową) oraz za zawał serca. Koronarografię wykonuje się wyłącznie w wyspecjalizowanych Pracowniach Hemodynamiki znajdujących się najczęściej przy szpitalnych oddziałach kardiologicznych. W Polsce w chwili obecnej jest ponad 90 takich pracowni.
W specjalnej sali zabiegowej pacjent kładzie się na stole zabiegowym. Jest cały czas świadomy tego co się dzieje, nie jest poddawany znieczuleniu ogólnemu. W miejscu dostępu naczyniowego (pachwina lub nadgarstek) lekarz wykonuje miejscowe znieczulenie. Następnie poprzez niewielkie nakłucie wprowadza do układu tętniczego specjalny cewnik o średnicy ok. 2 mm za pomocą którego poda kontrast do tętnic wieńcowych. Płynący w tętnicach kontrast lekarz zobaczy na ustawionym w sali monitorze. W tym momencie ciało pacjenta (okolice serca) jest prześwietlane promieniami rentgenowskimi. Całe badanie zwykle trwa ok. 45 min. Po zabiegu chory musi, w zależności od podanych leków i miejsca nakłucia, leżeć przez kilka godzin w łóżku.

Koronarografia jest jak dotąd najbardziej wiarygodnym i dokładnym badaniem stosowanym w ocenie stanu zaawansowania miażdżycy tętnic wieńcowych.
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty