Co to jest koronarografia?

Na czym polega badanie? Gdzie się je wykonuje?
ponad rok temu

Koronarografia to inwazyjne badanie tętnic wieńcowych w sercu. Tętnice wieńcowe dostarczają krew i substancje odżywcze do mięśnia sercowego. Upośledzenie przepływu krwi w tych tętnicach jest odpowiedzialne za objawy choroby niedokrwiennej serca (potocznie zwanej chorobą wieńcową) oraz za zawał serca. Koronarografię wykonuje się wyłącznie w wyspecjalizowanych Pracowniach Hemodynamiki znajdujących się najczęściej przy szpitalnych oddziałach kardiologicznych. W Polsce w chwili obecnej jest ponad 90 takich pracowni.
W specjalnej sali zabiegowej pacjent kładzie się na stole zabiegowym. Jest cały czas świadomy tego co się dzieje, nie jest poddawany znieczuleniu ogólnemu. W miejscu dostępu naczyniowego (pachwina lub nadgarstek) lekarz wykonuje miejscowe znieczulenie. Następnie poprzez niewielkie nakłucie wprowadza do układu tętniczego specjalny cewnik o średnicy ok. 2 mm za pomocą którego poda kontrast do tętnic wieńcowych. Płynący w tętnicach kontrast lekarz zobaczy na ustawionym w sali monitorze. W tym momencie ciało pacjenta (okolice serca) jest prześwietlane promieniami rentgenowskimi. Całe badanie zwykle trwa ok. 45 min. Po zabiegu chory musi, w zależności od podanych leków i miejsca nakłucia, leżeć przez kilka godzin w łóżku.

Koronarografia jest jak dotąd najbardziej wiarygodnym i dokładnym badaniem stosowanym w ocenie stanu zaawansowania miażdżycy tętnic wieńcowych.