Interpretacja angiografii kt naczyń wieńcowych

Witam serdecznie! Mój mąż wykonał angiografię naczyń wieńcowych, ponieważ próba wysiłkowa wyszła dodatnia i lekarz zalecił wykonanie koronarografii. Bał się strasznie badania, więc wykonał angiografię. Nie wierzył, że jest coś źle, ponieważ czuje się bardzo dobrze. Ma 49 lat, prowadzi aktywny tryb życia. Bierze od 7 lat leki na nadciśnienie. Obecnie C***2,5, L***5 i A***. Nie ma żadnych dolegliwości, a próbę wysiłkową zrobił tak profilaktycznie. Jest marynarzem, nie ma go teraz w domu, a ja odebrałam wynik badania i się zmartwiłam. Byłam u kardiologa, bez męża, tylko z tym opisem, i powiedział, że konieczne jest wykonanie koronarografia o nie wierzy w to badanie, bo może być 70%, a w koronarografii wyjdzie 90%. Czy przy takim wyniku badania 70% podczas koronarografii wykonuje się balonikowanie lub zakłada stenty? Czy pozostawia się je? Mąż bardzo boi się inwazyjnej koronarografii. Oto jego opis: Badanie angio-kt tętnic wieńcowych wykonano po podaniu 100 ml U*** iv. Badania wykazuje: - pień LTW z wapnistą blaszką miażdżycową w miejscu odejścia powodującą zwężenie o ok. 20% - gałąź przednia zstępująca (LAD) oddaje jedna gałąź diagonalna, przed jej odejściem LAD zwężona o ok. 70 % przez częściowo uwapnioną blaszkę miażdżycową - gałąź okalająca (CX)LTW oddaje pojedyncza słaba gałąź diagonalna, oba naczynia o nierównych zarysach, bez istotnych zmian - prawa tętnica wieńcowa bez uchwytnych zmian. Bardzo proszę o opinię. Pozdrawiam Dorota

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

U Pani męża niewątpliwym rozpoznaniem jest choroba wieńcowa serca, wynikająca ze zmian miażdżycowych. Zwężenie 70% przy dodatniej próbie wysiłkowej wymagałoby plastyki (balonikowania) i założenia stentu.

Praca męża jest stresująca -  jest związana z częstym przebywaniem w miejscach (otwarte morze), w których trudno o szybką pomoc medyczną, która jest niezbędna w przypadku np. zawału serca.

Przychylam się więc do zdania kardiologa, aby jak najszybciej wykonać koronarografię, póki jeszcze nie doszło do powikłań.

Pozdrawiam serdecznie